News

Virtual Exhibition Showcases talents of Art and Photography Winners

By 25th June 2020 June 30th, 2020 No Comments

As the 2020 Art and Photography Competition opened for entries last year, we welcomed pieces from hundreds of talented young students from across Ireland.

We then travelled to each province in Ireland for our Regional Judges to shortlist the entries before the end of 2019. Then it was over to our Expert Judges to choose the 39 Finalists – not an easy job, but we’re confident the students chosen are very worthy winners! 

Unfortunately, Covid-19 put a stop to the Exhibition and celebration we had planned for our Finalists in March. However, we were eager to share the winning pieces as frankly… they’re stunning!

We are so proud of every student who submitted a piece. We want to thank the teachers, youth leaders, carers and parents for encouraging their young people to help spread us the word on positive mental health with imagination and creative flair. 

The Virtual Exhibition can be viewed via the link below, along with the names and categories of each Finalist. 

 

VIRTUAL ART AND PHOTOGRAPHY WINNER EXHIBITION 2020

 

ART

FIRST
Senior Cycle: Judith Sohn
Junior Cycle: Millie Downes
Special Education: Andreea Maradin
Youthreach: Elton Sibanda
Judge’s Choice: Rachel (Yuxuan) Chen
Judge’s Choice: Chloe Courell   

SECOND
Senior Cycle: Rachel (Yuxuan) Chen
Junior Cycle: Abbie O’Flaherty
Special Education: Ronan Monahan
Youthreach: Wloletta Grzegorzak  

THIRD
Senior Cycle: Katryn Graham
Junior Cycle: Jasmine Gibbons
Special Education: Phu Nguyen
Youthreach: Paulina Nkrumah  

HIGHLY COMMENDED (4th)
Senior Cycle: Honeya Butt
Junior Cycle: Siobhan Ryan
Special Education: Holly Cooney    

HIGHLY COMMENDED (5th)
Senior Cycle: Ugne Budreckyle
Junior Cycle: Rachel Clogher
Special Education: Michael Faulkner O’Sullivan

PHOTOGRAPHY

FIRST
Senior Cycle: Aoife Timmerman 
Junior Cycle: Leah nic An tsaoir
Special Education: Alex Bermingham
Youthreach: Aaron Hill
Judge’s Choice: Aleksandr Dykan
Judges’s Choice: Tadhg Daly

SECOND
Senior Cycle: Krzysztof Lipka
Junior Cycle: Aleksandr Dykan
Special Education: Conor McGuinness
Youthreach: Craig James

THIRD
Senior Cycle: Conor Brennan
Junior Cycle: Tadhg Daly
Special Education: Ciaran Reenan
Youthreach: Sarah Molloy

HIGHLY COMMENDED (4th)
Senior Cycle: Katelynn Keegan
Junior Cycle: Sadhbh Nic Caba
Special Education: Ciara Connolly
Youthreach: Leah Oakes

HIGHLY COMMENDED (5th)
Senior Cycle: Sophie Matthews
Junior Cycle: Sofiya Sture 
Youthreach: Jade McCarthy
Special Education: Tommy Dolan